3.1. Fafajaink dendromasszájában tárolt szénkészletek megoszlása és előrejelzése
Az erdők fontos széntárolók, ezért fenntartásuk és megőrzésük összefüggésben a klímaváltozással /üvegházhatással/ egyre nagyobb jelentőségű. Annak ellenére, hogy az erdők kiirtása Földünkön még ma is hozzájárul a légkör széndioxid koncentrációjának emelkedéséhez, nagy valószínűséggel mondhatjuk, hogy Európában a tartamos erdőgazdálkodás eredményeképpen az erdők szénforgalmának mérlege pozitív. A kyotói egyezmény végrehajtásához azonban pontosan tudnunk kell, hogy Magyarországon ez a pozitív hatás milyen mértékben érvényesül.
A kutatáshoz felhasználjuk az erdőállományok növekedésével foglalkozó alprogram eredményeit, valamint a fafajok szénmérleg – változásával foglalkozó téma eredményeit.
3.2. Erdőövek klímahatás következtében változó vitalitása és elterjedésük előrebecslése termőhelyeink klímapotenciálja alapján
A klíma és annak dinamikus változása meghatározó a fák életkörülményi tekintetében és befolyásolja előfordulásukat, szervesanyag-produkciójukat. Az erdei populációk 80 %-ában a vízellátás egyedüli forrása a csapadék, ezért ennek hasznosulása a klímaelemek nagyságától és változásától igen nagymértékben függ. A valószínűsíthető szárazodás (ariditás) megváltoztatja a gyakorlatban alkalmazott klímatípusok elterjedését, így a fafajok területi arányát és hozamát is. A hozamon keresztül változik az erdők szénforgalma, ez pedig módosíthatja az erdők klímaváltozás-mérséklő hatását. A gyakorlati erdőgazdálkodást a szárazodás, vagyis a termőhely degradációja – a produkció-csökkenés és a technológia-váltás miatt – érzékenyen érinti, ezért a klímaváltozás hatás-előrejelzése kiemelten fontos gazdasági érdek.
Ahhoz, hogy a klímakategóriák területének változását prognosztizálhassuk, szükséges a már ismert klímaelemek segítségével azok egzakt módon történő jellemzése. Ez erdőgazdaság-fejlesztés szempontjából is döntő, hiszen az erdőgazdasági tájak jól körülhatárolható ökológiai potenciállal rendelkeznek, hozzátartozó fafajösszetétellel és növekedési eréllyel. A változások tehát csak a fák fejlődésével oksági összefüggésben álló klimatikus indexek segítségével írhatók le.