6.1. Erdőállományaink szénmérlegének modellezése
Magyarország a Kyotói Jegyzőkönyv ratifikálásával kötelezettséget vállalt arra, hogy üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátását csökkenti. Az előírtnál nagyobb csökkentés, ill. pótlólagos szénlekötés esetén a felesleg az ún. kiotói rugalmassági mechanizmusok által felhasználható más ország kibocsátás-csökkentésének teljesítéséhez, aminek révén hazánk pénzbevételekhez juthat. Mindez azonban feltételezi azt, hogy az ország minden évben megadott határidőre megfelelő minőségű ÜHG leltárt ad le az ENSZ-nek, és hogy az erdőket olyan módon kezeli, hogy azok nettó szénelnyelőként működnek.
A meglévő erdők kezelésében kulcsfontosságú a kitermelhető és ténylegesen kitermelt faanyag mennyiségének viszonya, valamint az, hogy a fák növekedése a klímaváltozás hatására mennyire változik meg. A kitermelhető faanyag mennyisége jelentős mértékben függ a fa energetikai célú felhasználásával kapcsolatos legújabb igények időbeli alakulásától.
Az erdők szénkörforgalmának megértésében részben hazai terepi vizsgálatok, részben hazai modellezési fejlesztések következtében rendelkezünk egy szénkörforgalmi modellel ( http://www.scientia.hu/casmofor/index.php), amely erdősítések szénkörforgalmát kielégítő pontossággal tudja modellezni.