5.1. Optimális energiaráfordítás elemzése
A szántóföldi növénytermesztés energiamérlegével az intézet munkatársai immár több, mint 25 éve foglalkoznak. A folyamatosan megújuló technológiák révén az energiafelhasználás (mind a közvetlen, mind a közvetett energiák tekintetében) egyre jobban optimalizálható. A precíziós növénytermesztés révén lehetőség nyílik az energiaráfordítás minimalizálására, ugyanakkor egyre pontosabban határozható meg a nyert energia egyes területekre vonatkoztatva.
A kutatási program keretében a hozamtérképezés eredményeinek figyelembevételével tervezzük meg a talajminta vételi rendszert, közvetlen információkhoz jutva az egyes területeken levő ellátottságról, talajtulajdonságokról, az egyes elemek felvételét befolyásoló paraméterekről. Ezen információk elemzése révén pontosítjuk az eddigi tápanyag kijuttatási javaslatokat. Az eddigi kísérleteink eredményeként kialakított retard hatású anyagainkat felhasználva helyspecifikus tápanyag visszapótlást dolgozunk ki, amely hosszabb időre megoldja az adott területen jelentkező növénytáplálási problémát.
A kutatások az energiamérleg függvények használatának egy teljesen új, hatékony és környezetkímélő rendszere révén: a precíziós, termőhelyspecifikus technológia lehetőségeit elemezve, azt továbbfejlesztve a mikroelemek tervszerű kijuttatásának távlatait is bemutatja.
5.2. Energiahasznosulási függvények
A Biológiai Rendszerek Műszaki Intézete intenzív kutatásokat folytat abba az irányba is, hogy a termőhelyről származó egyre nagyobb adatbázis matematikai feldolgozása, az összefüggések leírására korszerű módszereket használjunk. A kutatási feladat az optimális energiaráfordítás meghatározása céljából: fuzzy logika, neurális hálók, valószínűségi függvények stb. alkalmazási lehetőségeinek az elemzése. Így az eddiginél pontosabb előjelzések készíthetők a környezeti és egyéb paraméterek alapján a várható biomassza hozamról.