A lakosság egyre nagyobb energiafogyasztóvá és környezetszennyezővé válik. Ezt fokozza az urbanizációs folyamat, ami az életminőség javítása mellett számos kedvezőtlen következménnyel jár. Vizsgáljuk, hogy a szuburbanizáció folyamata hogyan járul hozzá a klímaváltozáshoz, illetve hogyan lehetne ezt pl. a megújuló energiák fokozott elterjesztésével enyhíteni. Hogyan lehet a rendezési tervek, a települések terjeszkedésének környezettudatos irányításával javítani a helyzeten? A kutatás feltárja a települések szerkezeti átalakulását, a lakosság térbeli elmozdulását, a lakásépítési tevékenység térbeliségét a szuburbanizáció és az azzal összefüggő társadalmi, környezeti hatások szempontjából. Külön kérdés az önkormányzatok hozzáállása a földek belterületbe vonásához az építési telkek számára. Figyelembe veszik-e a fentieket vagy csak a telekértékesítés, a lakosok számának növelése a fontos? Az eredmények között várhatók a rendezési tervek, a helyi szabályozás megváltoztatására tett javaslatok (környezettudatosság, pl. az épületek tájolásának megkötése a jobb napenergia-hatékonyság végett, a beépítetlen területekkel való előrelátóbb gondolkodásmód megjelenése stb.).

3.1. A klímaváltozás társadalmi kihívásai

A klímaváltozás és az azzal összefüggő tudományos és döntéshozói tevékenység a társadalomra is hatásokat gyakorol. A társadalom a történelmi időkben is reagált a klíma változására, manapság már nagy szerepet kapnak a politikai döntések és azok kommunikációja, a helyi, települési döntések is, ezek mind befolyásolják az egyének gazdasági és szociális természetű döntéseit. A klímaváltozás ma már társadalmi téma, közügy, a klímatudomány és a társadalom interakciójának vizsgálata ezért fontos. Egy ilyen koncepció, amely az emberek életére nagy kihatással lehet: a zöld, ill. fenntartható város modellje.

Várható eredmények között szerepelnek a klímaváltozás veszélyének társadalmi konfliktus-megküzdő modelljei, a társadalom és a klímatudomány lehetséges konfliktuspontjainak vázlata, a zöld és a fenntartható város koncepciója, településpolitikai, ill. klímastratégiai modellje.